قلعه متحرک هاول (فیلم و کتاب)

قلعه متحرک هاول از اون دسته داستان هایی هست که حتی وقتی اسمش هم میاد قند توی دلم آب میشه... بیشتر سایت ها به انیمیشن زیبای این داستان اشاره کردن و نقدش رو گذاشتن اما من میخوام از کتاب این داستان و از دایا واین جونز عزیز هم صحبت کنم که این کتاب رو با این شخصیت های فوق دوست داشتنی خلق کرده ...

بذارید با یکی از شخصیت های دوست داشتنی این داستان کلسیفر آشناتون کنم اول یه نگاهی به نقد انیمیشن این داستان بندازیم :

"برای عشق مهم نیست که زشت باشی یا زیبا...بلکه فقط باید به معنای واقعی انسان باشی و صاحب احساس"

جمله ی بالا تعبیری ساده از بی نهایت و بی کران مفهوم انیمیشن "قلعه ی متحرک هاول" است!

پس از موفقیت باور نکردنی و خارق العاده ی انیمیشن "شهر اشباح" و برنده شدن جایزه ی اسکار
بهترین انیمیشن , اینک میازاکی اماده است تا بار دیگر شاهکاری را به معرض دید همگان بگذارد...
اگر بخواهیم "قلعه ی متحرک هاول" را کالبد شکافی کنیم و درون مایه ی ان را بیرون بیاریم,باید انیمیشن های "پرنس مونونوکه" و
"مدفن کرم های شب تاب" را در هم مخلوط کنیم و کمی به ان چاشنی انیمیشن "دیو و دلبر" را اضافه کنیم تا بتوانیم فقط به طور سطحی و کوچیک از "عشق" عظیم موجود در این انیمیشن و پیام "ضد جنگ" ان پرده برداریم...
انیمیشن "قلعه ی متحرک هاول" در سال 2004 به معرض نمایش در امد و توانست ثابت کند
که یک انیمیشن ساده و بدون تکنولوژی های خاص مفهوم سادگی و عشق پاک انسانی را بیان کند.
گوشه ای از افتخارات فیلم را زیر میبینیم
:

· نامزد اسکار بهترین انیمیشن
· نامزد 8 جایزه در جشنواره های مختلف

· برنده ی 13 جایزه

· میانگین امتیازی 8.1 از بین 54920 نفر

· میانگین 80 از متاکریتیک از بین 40 نقد تخصصی
داستان:
داستان اين انيميشن رو بيشترتون بايدديده باشيد اگر هم نديديد بريد دانلود كنين .


نقد انیمیشن
:
عشقی که میان "سوفی" و "هاول" رخ داد,یک تناقض و تضاد شدید و علنی بود.تضادی از "زشتی" و "زیبایی".تضادی از "پیری" و "جوانی".تضادی از "انسان" و "غیر انسان" و تضاد هایی که مسلما اگر امروزه بخواهیم انها را بین دو انسان با دو جنس مخالف بیاوریم,جز نفرت و تمسخر و جدایی چیزی باقی نمیگذارد.
پس تا حدی میتوانیم با خط فکری و ارمان مطلق میازاکی اشنا شویم...گویا میازاکی هم از"عشقی" که امروزه میبینیم ناراحت است.گویا میازاکی
به دنبال یک عشق ضد و نقیض و افسانه ای بوده است...
منبع:bazyrayaneh.com

باید بگم آخرین آمار فروش انیمیشن در ژاپن در صدر جدول هاول قرار داشت و کسی نتونسته بود رکوردشو بشکنه تا وقتی که خودش پونیو رو ساخت وفروشش رکورد هاول رو شکست.


خوب برگردیم سر نقد شخصی خودم :

باید بگم که انیمیشن و داستان کتاب با هم تفاوت هایی داره اما شما رو که اذیت نمیکنه هیچ بلکه به وجد هم میاره . فیلمنامه ی فوق العاده قوی انیمیشن این داستان جای تمام بخش های حذف شده رو به خوبی پر میکنه در عوض وقتی کسی بعد از دیدن کارتون کتاب رو به دستش میگیره و شروع به خوندن میکنه بیشتر هم لذت میبره چون تازه رمز و رازهای انیمیشن براش روشن میشه و قدم به قدم کشف میکنه که صحنه های کتاب ، شخصیت ها از کجا اومدن و از چه مسئله ای الهام گرفته شدن .

راستش من خودم وقتی کتاب قلعه متحرک هاول رو دستم گرفتم هرگز تصور نمیکردم که انقدر سرش بخندم !

کل کل های هاول و سوفی ، خراب کاری های غیر عمدی سوفی و همه ی فکرایی که برعکس در میومد واقعا از درون آدم رو قلقلک میده و باعث خنده میشه .

داستان اصلا روند قابل پیش بینی و خسته کننده ای نداره هر صفحه اش پر از رمز و رازه و پر از اتفاقاتی که هیچ کس انتظارش رو نداره .

ویژگی های شخصیتی برجسته ی افراد داستان واقعا به دل میشینه ... و به علاوه یک شوک خیلی بزرگ (حداقل برای من) در فصل 11 کتاب اتفاق میافته اتفاقی که اصلا انتظارش رو ندارید مخصوصا اگه انیمیشن این داستان رو اول دیده باشید حسابی از اتفاقی که میافته جا میخورید . (نمیخوام لو بدم :دی)

همون قدری که انیمیشن صحنه های دوست داشتنی زیادی داره کتاب هم لحظات واقعا دوست داشتنی ای داره به طوری که وقتی از نیمه اول کتاب میگذره و به صفحات پایانی نزدیک میشید احساس غم میکنید که داستان داره تموم میشه و اصلا دلتون نمیخواد کتاب رو تموم کنید .

اما نگران نباشید اگه شما هم همین حس رو پیدا کردید و بعد از دیدن انیمیشن و خوندن کتاب بازم تشنه ی این شخصیت های دوست داشتنی بودید هنوز یه شانس دیگه دارید و اون کتاب دیگه ی دایانا جونزHouse of Many Ways هست که باز هم هاول و سوفی و کلسیفر و سوپرایز کوچولو مورگان (فکر میکنین کیه ؟ :)) :دی ) در کتاب حضور پیدا میکنند

دایانا جونز وقتی یه پسر بچه ی کوچولو ازش خواست داستانی با اسم "قلعه متحرک" بنویسه ایده ی نوشتن این داستان ها به ذهنش رسیده و کلا یه داستان در مورد قلعه داره به جز دو موردی که بالاتر اشاره کردم اسم کتاب سوم "قلعه ای در هوا " هست .

طی تحقیقاتی که من کردم بیشتر کسایی که قلعه متحرک هاول رو میشناسن از 10 بهش 10 میدن :)

این کتاب داستان بیان خیلی روونی داره که باعث میشه توش غرق بشین . گستاخی های هاول وقتی به بینی سوفی گیر میده و هی میگه میتونم قسم بخورم که دماغ درازت رو دیدم ، وقتی بهش میگه فضول خانم و تمام بحث ها و کل کل ها همه و همه حرص آدم رو در میاره اما در عین حال عاشق خودش میکنه چون که به سادگی میشه حدس زد که همه ی این ها از روی اهمیت دادن به سوفی هست . هر چند که سوفی تا لحظه ی آخر کاملا بدبین هست و طور دیگه ای فکر میکنه تا جایی که خود خواننده هم شک میکنه نکنه هاول همون قدر بدجنس باشن که همه میگن ... اما سرنخ ها یکی یکی ظاهر میشن .

یکی از فوق خنده ترین بخش های کتاب بخشیه که سوفی به دیدن پادشاه میره ... اتفاقی میافته که آدم باورش نمیشه اگه برای خودش می افتاد چه احساسی پیدا میکرد . :))

2تا از نکات جالب :

هاول همیشه عادت داره مدتها در حمام به سر ببره و دوست داره موهاش رو رنگ کنه

در انیمیشن هر بار سوفی امیدوار میشه دوباره جوون میشه بدون اینکه خودش متوجه بشه

نکات جالب کتاب رو نمیگم چون لو میره خیلی حیفه :)حالا میخوام تعدادی از بخش های محبوبم در کتاب و فیلم رو براتون بنویسم که خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم

"بزرگترین فرزند خانواده بودن یکی بدشانسی واقعی است . همه میدانند که تو اول شکست می خوری و اگر هر سه با هم به دنبال هوشبختی بروید اوضاع بدتر است ."

اولین دیالوگی که هاول در کتاب به سوفی گفت :" چیزی نیست موش کوچولوی خاکستری"

اولین فکری که سوفی در مورد هاول کرد :"چه آدم باوقاری!"

"مادر میدونه برای اینکه کسی رو استثمار کنه حتما نباید با او بدرفتاری کنه! او میدونه تو چقدر وظیفه شناس هستی . او میدونه تو چون بزرگتر از من و لتی هستی همیشه احساس شکست میکنی . او کاملا از پس تو برآمده و تو رو وادار کرده برایش بردگی کنی . شرط میبندم به تو حقوق هم نمیده "

"لتی همیشه میگفت نگران اینه که اگه ما اونجا نباشیم تا به تو اعتماد به نفس بدیم چه بلایی سرت میاد حالا به او حق می دم که آنقدر نگران باشه"

"هاول از اینکه به چیزی اعتراف کنه متنفره"

مایکل و کلسیفر با هم :"پس مترسک واقعا وجود داره ؟" هاول :"اوه راستی ؟ غیب گفتین ؟"

هاول : " تو حس ششم بی نظیری داری سوفی . هیچ چیز از تو در امان نیست . اگه قرار بود به دیدن دختری برم که وسط اقیانوس روی یک کوه یخی زندگی میکرد دیر یا زود سربلند میکردم و تو رو میدیدم که بالای سرم پرواز میکنی . در واقع اگه اینطور نشه ازت نا امید میشم "

هاول :"سوفی دوباره فاجعه می آفریند"

سوفی گفت : "مرده است ؟"صدایی در ذهنش گفت : اما او که تا یه ساعت پیش زنده بود ! مرگ همین است . مردم زنده اند و ناگهان میمیرند !

هاول :"چهار اسب و ده مرد! اونهم فقط برای خلاص شدن از دست یه پیرزن خرفت . تو چه بلایی سر پادشاه آوردی ؟"

یکی از زیباتریم دیالوگ های انیمیشن : هاول به سوفی :"حالا من یه نفر رو دارم که بخوام ازش محافطت کنم ،تو "قلعه متحرک هاول (Howls moving castle)

كارگردان: هایائو میازاکی
نویسندگان: هایائو میازاکی، ریکو یوشیدا ( بر اساس رمانی از دایانا واین جونز )
تهیه کننده: استودیوگیبلی

قلعه متحرک هاول داستان دختری جوان به نام سوفی است که بعد از مرگ پدر در کنار نامادری و دو خواهر کوچک ترش زندگی می کند.
نامادری از نگهداری دختر ها ناتوان است پس برای خواهر های کوچک تر کار پیدا می کند و از سوفی هم می خواهد تا در مغازه کلاه فروشی پدرش به او کمک کند. اما جادوگری سوفی را نفرین و تبدیل به یک پیرزن می کند و او هم از ترس اینکه در هیبت یک پیرزن دیده شود، از شهر خارح می شود.
سوفی در همان نزدیکی های جاده به قلعه ای می رسد و تصمیم می گیرد شب را در آنجا بگذراند. غافل از اینکه این قلعه همان قلعه متحرک مشهور و متعلق به جادوگری بدنام به نام هاول است.
جادوگری که دختر های جوان را می دزدد و قلبشان را به تسخیر خود در می آورد. سوفی که حالا یک پیرزن است، به عنوان خدمتکار وارد قلعه شده و در آنجا با کالیسفر ، شیطانک آتش، که توسط هاول نفرین شده است و به اسارت در آمده، آشنا می شود. آن دو با یکدیگر پیمان می بندند که روز واقعیت نفرین دیگری را کشف کرده و آن را بکشننند...

قلعه متحرک هاول براساس داستانی با همین عنوان نوشته دایانا واین جونز ساخته شده است. این نویسنده که در سال 1934 در انگلستان متولد شد، یکی از شناخته شده ترین نویسندگان داستان های فانتزی و افسانه ای کودک و نوجوان می باشد. از معروف ترین آثار وی می توان به مجموعه داستان های کریستو مانچی اشاره کرد. امروزه آثار وی با مجموعه کتاب های هری پاتر مقایسه می گردد.

انیمیشن قلعه متحرک هاول مجموعه مناظری دیدنی از دنیاهای جادویی می باشد و در آن نیز همچون آثار دیگر میازاکی با تلاش و جستجوی شخصیت اصلی برای یافتن هویت خود مواجهیم؛ همان طور که چیهیرو در شهر اشباح به دنبال پیداکردن واقعیت وجود خود بود ، در این جا سوفی در شکل یک پیرزن در جستجوی اصل خویشتن است . میازاکی معتقد است که سفر سوفی معنوی است. سفری که در طولش می آموزد «عشق» می تواند بر همه چیز و همه کش غالب شود و تمام چین و چروک ها، بیماری ها، ریزش مو و رماتیسم یک پیرزن را درمان کند.
شخصیت های میازاکی در این فیلم شخصیت هایی واقعی و انسانی اند و ر خلاف شخصیت های انیمیشن های کلاسیک ( به ویژه دیزنی ) نه کاملا خوب خوب اند و نه بدِ بد . در واقع آنها شخصیت های خوبی اند که ممکن است در شرایطی بد شوند و بالعکس.

وقتي در يك انيمه شخصيت اصلي داستان يك دختر است ، به دنبال گمشده اي مي گردد ، با معصوميت خود همه را تحت تاثير قرار مي دهد ، عشق و عصمت توشه سفرش براي رسيدن به هدفي والا و معنوي باشد ، شخصيت هاي ديگر رمز آلود ، خنثي و هر دو گونه دوست داشتني باشند ، جنگ انسانها با طبيعت و با يكديگر نفي شود ، طبيعت نمادي متجلي داشته باشد و ... شك نكنيد كه با شاهكار هنري ديگري از ميازاكي طرف هستيد که مملو از نمادها ، تصورات و استدلالهاي گيج کننده و برهان هاي ماوراءالطبيعت است.
عنوان اصلی:(Howl's Moving Castle(ハウルの動く城, Hauru no Ugoku Shiro

عنوان به فارسی: قلعه متحرک هاول

عنوان در ایران: قلعه متحرک هاول

محصول کشور: ژاپن

تولید: استودیو جیبلی و والت دیزنی

سال تولید: 2005

ژانر: انیمه،ماجراجویانه،خانوادگی

کارگردان: هایائو میازاکی

تهیه کنندگان:توشیو سوزوکی

نویسنده: دیانا واین جونز

آهنگ ساز: جو هیساشی

مدت زمان: 120دقیقه

دوبله در ایران: انجمن گویندگان جوان

تاریخ اکران: 20 نوامبر 2004(ژاپن)،10 ژوئن2005(آمریکا) تاریخ دوبله: 1385

بودجه: 2,400,000,000 ین میزان فروش: 231,711,096 دلار

نظر شخصی من : به جرئت میتونم بگم اگه طرفدار تخیلی فانتزی و انیمه هستید ندیدن این فیلم براتون یک ننگ به حساب میاد بدون شک یکی از قشنگ ترین بهترین کارتون هاییه که من در عمرم دیدم . تا بحال هر چقدر دیدم ازش خسته نشدم . تصاویر رنگی و داستان فوق العاده جذابش به شدت آدم رو میکشه و باعث میشه لحظه به لحظه اش رو با لذت تمام دنبال کنید .امتیاز من از 10 به این کارتون 9/5 هست . حتی شاید بشه بهش 10 هم بدم .
من کتابش رو هم خوندم و باید بگم حرف نداره و توصیه میکنم اگه اهل کتاب هستید بگیرید بخونیدش چون این فیلم رو کاملتر میکنه براتون و بیشتر تشنگیتون رو سیراب میکنه

منابع نقد:skyfilm و fantasyfansدانلود4 پارته (باید بچسبونید) با زیرنویس انگلیسی و دوبله انگلیسی / خودم تستش کردم

BRrip 700MB
http://www.mediafire.com/?igwjh91dmf5
http://www.mediafire.com/?79f3pxnwza0
http://www.mediafire.com/?e55d63swey723r7
http://www.mediafire.com/?q9atsynq90d
Password: mediafire4u.com

اگه با چند پارته مشکل دارید یه لینک دانلود 1پارته هم دارم :
عنوان : Howl's Moving Castle
عنوان فارسی : قلعه متحرک هاول
ژانر : انیمیشن - ماجرايي - اکشن
مدت : 119 دقیقه

زبان : اصلی
زیرنویس فارسی : دارد
کیفیت : 720p - عالي
فرمت : mkv
حجم : 553 مگابایت

لینکهای دانلود :

دانلود از سرور آپلودباز


اینم دانلود آهنگ های این فیلم :
http://www.mediafire.com/?rp1za3b3htw


.[ 90/11/18 ] [ 4 PM ] [ ملکه و دختر ِباد Winds Queen ] [ ]